A gdyby tak… Schody kręcone w naszych domach?

Patrząc na to, jak zmieniają się stylistyki, które dominują w najróżniejszych domach, możemy dostrzec, jak często uciekamy od klasyki w postaci na przykład schodów jednobiegowych czy innych tego typu konstrukcji. Właśnie dlatego, producenci starają się nam zapewnić możliwie szeroki wybór schodów, które wybiegają nieco poza ramy tego, co uznajemy za „bezpieczne”. Świetnym przykładem dla takiego rozwiązania mogą być schody kręcone i właśnie to o nich dziś porozmawiamy!

Praktyczność ponad wszystko

Schody kręcone bywają naprawdę świeżym i wbrew pozorom, praktycznym rozwiązaniem! Zaczniemy od tego, co sprawia, że możemy o nich tak powiedzieć. Są one stworzone na planie kwadratu lub koła, przez co bez problemu spiszą się one świetnie we wnętrzach niezbyt przestronnych, jednak nadal wymagających połączenia z kondygnacją wyżej lub poniżej. Są one także bardzo ciekawą opcją na upiększenie pomieszczenia, w którym brakuje nieco ciekawych rozwiązań. Co najlepsze, można je także wykorzystać w wielu miejscach i niekoniecznie musi to być przy ścianie — jeżeli sytuacja na to pozwala, nie bójcie się i zaszalejcie — schody na środku pomieszczenia mogą być bardzo ciekawym wyjściem! Przy okazji, dzięki temu w prosty sposób stworzyć przestrzeń przyjazną rodzinie i sprawicie, że to właśnie schody staną się centralnym punktem tego pokoju!

Czy istnieją słabe strony schodów kręconych?

źródło: Fontanotshop

Jakie są jednak wady zastosowania schodów kręconych w naszych domach? Przede wszystkim, mogą one trochę utrudnić cały proces aranżacji wnętrz, zwłaszcza jeżeli mówimy o przenoszeniu mebli, czy innych tego typu sytuacjach, które wymagają wielokrotnego transportowania różnych elementów między piętrami. Właśnie dlatego, wniesienie kanapy na piętra może być trudne, jednak na pewno nie niewykonalne! Inną kwestią może być to, że niebezpieczeństwa dla najmłodszych, jak i najstarszych domowników przy korzystaniu z nich. Wynika to raczej z budowy i ostrych zakrętów, które gdy nie będą pokonywane w ostrożny sposób, mogą być zarzewiem poważnych wypadków.

Podsumowanie

Wykorzystanie schodów kręconych we własnym domu ma swoje wady i zalety. My jednak stale uważamy, że mogą one wprowadzić znacznie więcej zmian i ciekawych inspiracji niż mogłoby się wydawać! Zaryzykuj trochę, a poczujesz świeżość wewnątrz danego pomieszczenia — właśnie dzięki schodom!