Architektura wnętrz: czy kuchnia w szarości to dobry pomysł?

W dzisiejszym artykule z kategorii architektury wnętrz zastanowimy się, czy kuchnia utrzymana w szarej kolorystyce to dobry pomysł. Odpowiemy na pytania dotyczące stylów, w jakich najlepiej sprawdzi się szarość, a także podpowiemy, jakich dodatków należy używać w tego typu kuchni.

Aranżacja wnętrz mieszkaniowych to nie najłatwiejszy orzech do zgryzienia. Trzeba liczyć się z tym, że na naszej drodze staną trudności, z którymi jakoś będziemy musieli sobie poradzić. I nie mówimy tu wyłącznie o doborze odpowiedniego koloru ścian. Stworzenie perfekcyjnego wnętrza to sztuka, dlatego wiele osób zasięga w tym aspekcie porad i pomocy profesjonalnych biur projektowych.

Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się, kiedy chodzi o architekturę kuchni. Tutaj musimy sprawnie połączyć ze sobą dobry styl, ciekawe rozwiązania estetyczne i praktyczne, jak i funkcjonalność, która w kuchni jest przecież niezbędna, a nawet obowiązkowa.

Wiele osób decyduje się na stworzenie kuchni w szarej kolorystyce. Czy to dobre rozwiązanie? I jak sobie z tym poradzić?

Architektura kuchni w szarości – jakie style?

Nie da się ukryć, że kolor szary w architekturze wnętrz jest ponadczasowy. Aczkolwiek dopiero od kilku lat trwa na niego niekwestionowana moda. Szarość sprawdza się głównie we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, industrialnym, skandynawskim oraz minimalistycznym. Są to główne nurty współczesnej architektury wnętrz i należy o tym pamiętać, chcąc aranżować kuchnię.

Jeśli mamy w planach stworzyć mieszkanie w stylu klasycznym, lepiej zrezygnujmy z szarej kuchni. To niedopasowanie będzie bardzo widoczne. Lepiej go unikać.

Szara kuchnia – jakie dodatki?

źródło: studioloko.pl

Kolor szary ma to do siebie, że w architekturze wnętrz daje spore możliwości dekoratorskie. Jest ciekawą bazą dla różnych – nawet najbardziej szalonych – rozwiązań.

Przyjęło się jednak, że styl nowoczesny, industrialny oraz minimalistyczny wymagają pewnych rozwiązań związanych z dodatkami. Przy stonowanej kolorystyce ścian oraz mebli warto postawić na intensywne dodatki. Sprawdzi się tu na pewno czerwień, żywa zieleń (również w postaci roślin żywych albo sztucznych), żółć a także czerń i srebro.

Architektura wnętrz utrzymanych w szarości i stylu nowoczesnym bardzo lubi również dodatki z półki glamour. Mowa tu o dość luksusowych przedmiotach – takich jak kryształy, lustra czy srebrne elementy metalowe na wysoki połysk.

Samemu czy z dekoratorem?

Architektura wnętrz nie należy do prostych dziedzin. Dlatego w przypadku działań aranżacyjnych – np. w mieszkaniu – warto poprosić o pomoc profesjonalnego projektanta wnętrz. Na pewno lepiej poradzi sobie on ze stworzeniem idealnej kuchni – estetycznej oraz bardzo funkcjonalnej.