Czy warto inwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości jawi się jako łatwy i pewny sposób na zarobienie dużych ilości pieniędzy. Wystarczy przecież tylko kupić mieszkanie i je wynająć, a wszystko zwróci się nam samo. Czy może prawda wygląda inaczej? Sprawdźmy to.

Parę słów o nieruchomościach

Przede wszystkim, nieruchomości to nie tylko mieszkania. Wachlarz naszych możliwości jest znacznie szerszy i obejmuje swoim zakresem grunty rolne, lokale handlowe czy całe budynki mieszkalne. Jak to z inwestycjami, ciężko dokładnie przewidzieć ile tak naprawdę uda nam się zarobić. Każdy przypadek będzie obarczony innym stopniem ryzyka. Gdy kupimy mieszkanie w centrum miasta, możemy być pewni, że zainteresowanie wynajęciem w takiej lokalizacji będzie znacznie wyższe. Ryzyko wzrośnie, gdy nabędziemy dom na przedmieściach lub duże działki budowlane. Na zwrot z takiej inwestycji możemy czekać znacznie dłużej…lub możemy się go nie doczekać wcale.

Nieruchomości – jaki to rynek?

Rynek nieruchomości jest bardzo niejednorodny. Segment mieszkań cechuje duża konkurencja (w końcu nie tylko my chcemy zarobić na potencjalnych najemcach), ale z drugiej strony, nasza inwestycja nie musi być aż tak kontrolowana. Przy odrobinie szczęścia ograniczymy się do sporadycznych wizyt w lokalu w celu comiesięcznego zebrania czynszu.

Jednak gdy w grę będą wchodzić całe budynki takie jak kamienice, apartamentowce lub zabytkowe wille, nasz wkład, zarówno finansowy, jak i czasowy będzie znacznie wzrosnąć.  Przed zakupem za tak dużą ilość gotówki, zastanówmy się najpierw: czy znajdę klientów dla tej lokalizacji? Przy tak niestandardowych nieruchomościach będziemy musieli szybko stać się znawcą przepisów dotyczących budownictwa i prawa.

Inwestowanie w nieruchomości, gdy udane, da nam pewny strumień dochodu na wiele miesięcy, a nawet lat. Jednak gdy nieruchomość okaże się nieopłacalna, bardzo ciężko będzie się jej pozbyć, a my możemy zostać zmuszeni do sprzedania jej za cenę znacznie poniżej jej faktycznej wartości.

Czy to się opłaca?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy ulokowanie swojego kapitału w nieruchomości jest opłacalne. Inwestowanie to spekulacja, a każda spekulacja jest obarczona pewnym stopniem ryzyka i czynnikami niezależnymi od nas samych. Przed zakupem przeanalizujmy dobrze wszystkie za i przeciw, aby nasz zakup nie został kamieniem ciążącym u naszej szyi przez wiele lat.