Gdzie wynajmie się biuro najtaniej, a gdzie najdrożej?

W ostatnich latach rynek biur w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Nowoczesne budynki konkurują ze starszym budownictwem. Ceny przez to muszą być niezwykle konkurencyjne w zależności od podaży nowych biur i regionu w jakim się znajdują.

Miasta, które znajdują się w czołówce rynku biurowego są Warszawa, Kraków oraz Wrocław. Konkurencja jest niezwykle zacięta, zwłaszcza, że na rynku mamy do czynienia z nadpodażą. Zapotrzebowanie na biura w Polsce jest nadal wysokie, a w budowie są kolejne powierzchnie biurowe niemal w całym kraju.

Deweloperzy nie boją się nowych inwestycji ze względu na chłonność rynku. W miastach, takich jak Wrocław, nowopowstałe powierzchnie są szybko pochłaniane przez rynek. Sprzyja to rozpoczynaniu kolejnych projektów inwestycyjnych. W innej sytuacji są starsze budynki, które spotykają się z problemem wynajmu biura. Konkurują tu między innymi ceną, ale pojawia się także potrzeba unowocześnienia budynków.  

kompleks biurowy biura

Przeciętne ceny najmu kształtują się na poziomie 50-70 zł. W większych aglomeracjach ceny znaczenie wzrastają. W Warszawie górna granica to przykładowo 100 zł za metr kwadratowy. Według danych, w Krakowie przeciętne ceny wynoszą 55 zł za metr kwadratowy. Nieco inaczej wygląda to w Łodzi, gdzie powstaje coraz więcej nowoczesnych budynków biurowych. Łódzki rynek bardzo szybko rośnie, ale mimo to nadal nie dorównuje Wrocławiowi.  Mimo to coraz więcej firm jest zainteresowanych ulokowaniem swoich siedzib właśnie w Łodzi. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się najem biur Imagine. Wiele z kompleksów biurowych jest jeszcze jednak w trakcie budowy. Szacuje się, że średni koszt wynajęcia biura w Łodzi to 40 – 55 zł za metr kwadratowy. Jest to nieznacznie mniej niż w Krakowie czy Wrocławiu.

Największą podażą biur cieszy się Warszawa, ale trzeba się liczyć z tym, że nowoczesne biura będą posiadać też wysokie czynsze. Nieco taniej można wynająć starsze biurowce, jednak cieszą się one coraz mniejszą popularnością. Rynek ten będzie w najbliższym czasie dalej się rozwijać, a miasta takie jak Łódź mają szansę konkurować z innymi rynkami o zainteresowanie inwestorów.