Kiedy warto zająć się księgowością na własną rękę?

Kwestia prawidłowo prowadzonej dokumentacji księgowej nieprzypadkowo budzi sporo emocji wśród osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie własnego biznesu. Powierzenie księgowości dobremu biuru rachunkowemu wydaje się z pozoru jednym z rozsądniejszych rozwiązań. W rzeczywistości jednak prowadzenie własnej księgowości może być dla wielu właścicieli firm dużo lepszym rozwiązaniem.

Samodzielna księgowość – kiedy ma to sens?

Największą korzyść z zainteresowania się prowadzeniem ksiąg firmy osobiście odniosą przede wszystkim osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Niepodleganie pod obowiązek opłacania VAT może być tu dodatkowym wskazaniem, ale również płatnicy tego podatku poradzą sobie z własną księgowością, korzystając z rozwiązań takich, jak darmowy program do faktur.

Jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia przy tym podwykonawców, liczba dokumentów, którymi musi na co dzień obracać, maleje do minimum. Dzięki temu opanowanie podstaw księgowania ze wsparciem elektronicznym nie będzie stanowiło większego problemu. By rozpocząć prowadzenie własnej księgowości, nie potrzeba wykształcenia kierunkowego, zaświadczeń czy certyfikatów. Jedyną formalnością, o jakiej dopełnieniu trzeba pamiętać, jest dokonanie zmiany danych podmiotu rozliczającego w ewidencji CEIDG (o ile rozliczenia następowały wcześniej za pośrednictwem biura lub księgowego firmy).

Księgowość prowadzona elektronicznie

Przyszłość dokumentacji firmowej bez wątpienia leży w rozwiązaniach cyfrowych, a księgowość nie jest wyjątkiem od tej reguły. Współcześnie jej prowadzenie ułatwiają propozycje takie jak program księgowy dla małych firm, wyposażony w szereg funkcji upraszczających płatności, fakturowanie, czy składanie deklaracji VAT. Wiele z programów tego rodzaju opartych jest na technologii chmury, co pozwala na praktycznie nieograniczoną pojemność na przechowywanie danych.

Program do księgowości to świetny pomysł dla osób, które dopiero rozwijają swoją działalność, w związku z czym nawet przeznaczanie niewielkich, ale stałych kwot comiesięcznych na opłacanie biura rachunkowe oddala je od obranego celu. Dzięki korzystaniu z programu przedsiębiorcy mają możliwość wglądu do całości swojej dokumentacji oraz rozliczeń z każdego miejsca z dostępem do Internetu. Ma to znaczenie szczególnie dla freelancerów, którzy niejednokrotnie nie decydują się na pracę z domu czy przestrzeni coworkingowej, ceniąc sobie wolność, jaką daje praca na własny rachunek. Co więcej, wiele firm oferujących tego rodzaju programy (np. Taxomatic) proponuje swoim klientom plany abonamentowe, w ramach których mogą oni poprosić o pomoc w rozwiązaniu stanowiących wyzwanie problemów księgowych.