Przede wszystkim ekologia

Dom z drewna to rodzaj domu który nabiera w ostatnich latach znacznej popularności. Do głównych zalet które przyczyniają się do rosnącej popularności takich konstrukcji należy zaliczyć właściwości drewna – a głównie naturalną zdolności do regulacji wilgotności. Kolejnym istotnym faktem przemawiającym na korzyść takiego budownictwa jest bardzo krótki czas budowy – od kilku dni( dla gotowej konstrukcji przywiezionej od producenta) do około trzech miesięcy dla domów budowanych od podstaw. Dzięki swojej specyfice dom z drewna może być budowany w każdej porze roku gdyż nie wymaga żadnych prac mokrych jak betonowanie. Innym aspektem przemawiającym na korzyść jest bardzo dobra izolacja cieplna zapewniająca niskie koszty eksploatacji.

Budownictwo drewniane może pozornie stać w sprzeczności z ekologią. Eksploatuje się przecież środowisko. Nic bardziej mylnego. Domy z drewna są jak najbardziej przyjazne środowisku. A ich rosnąca popularność może nam wyjść tylko na dobre.

Przede wszystkim stawiając dom z drewna korzystamy z surowca odnawialnego. Drewno różni się od węgla, ropy czy kamienia. Wystarczy jedynie zadbać o pewne zastępstwo. Wycinając pewną ilość drzew powinno się jednocześnie posadzić taką samą ilość. Prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej jest dzisiaj jednym z priorytetów praktycznie wszystkich krajów na świecie. Dbają o to nawet same koncerny zajmujące się wycinką drzew. Zdają sobie one doskonale sprawę, że do ciągłego czerpania zysków potrzebny jest stały dostęp do surowca. Bez zalesiania nie da się tego osiągnąć.

Trzeba jednak spojrzeć szerzej. Przy produkcji materiałów, które są używane do budowy domów z innych materiałów wytwarzane są znaczne ilości dwutlenku węgla. Gdy stawia się domy z drewna ta ilość nigdy nie zostanie wyprodukowana. Dlatego ma to tak dobry wpływ na środowisko.

Odpowiednio zabezpieczone domy z drewna charakteryzują się ponadto lepszą izolacją, znacznie lepiej utrzymują ciepło. Przy jego wytwarzaniu również emituje się znaczne ilości CO2 do atmosfery. Decydując się na dom z drewna na pewno nie zaszkodzimy więc środowisku. Możemy mu jedynie pomóc.