Ustawienie domu od odpowiedniej strony świata

Domy hybrydowe to nie tylko przemyślane sposoby na oszczędzanie i pozyskiwanie energii odnawialnej. To również wykorzystywanie warunków naturalnych na własną korzyść, dzięki odpowiedniemu planowaniu inwestycji z architektem. Zadbanie o obniżanie rachunków już na samym początku sprawi, że w nowym domu będzie się generowało znacznie niższe rachunki.

strony świataNasłonecznienie jest jednym z ważniejszych kryteriów kupna działki pod budowę domu. Powinno się zwrócić uwagę czy w sąsiedztwie budowanego domu nie ma obiektów, które zacieniałyby dom. Oprócz stanu teraźniejszego, warto również zbadać, jak będzie wyglądać przyszłość terenu. W planach zagospodarowania znajdziemy informacje na temat przyszłych inwestycji w okolicy i bezpośrednim sąsiedztwie działki, którą bierze się pod uwagę. Działka powinna znajdować się na niewielkim wzniesieniu i być usytuowana na południowym zboczu nad doliną. Dla najkorzystniejszego rozmieszczenia pomieszczeń, wjazd powinien znajdować się od północy.

Odpowiednie rozmieszczenie domu ma spowodować wzrost lub spadek zużycia energii nawet do 7%. Ma się temu przysłużyć właściwe usytuowanie względem słońca. W ten sposób ma się wpływ na naturalne dogrzewanie pomieszczeń. W tym wypadku należy również pomyśleć o zaprojektowaniu dachu w taki sposób, aby w lato nie dochodziło do przegrzewania się. Pomaga w tym zaprojektowanie dachu tak, aby promienie słońca padały pod odpowiednim kątem – w zimie kąt powinien być jak największy, a latem jak najmniejszy.

Istotne jest ustawienie największej ściany na linii wschód – zachód, gdzie absorbuje się najwięcej światła. Rozmieszczenie okien jest równie istotne. Po stronie południowej dobrze jest zadbać o odpowiednie zacienienie – w lato zapobiega to przegrzewaniu, a w zimie dodatkowo dogrzewa. Z północnej strony warto obsadzić teren krzewami, aby chronić dom przed wiatrem. Wewnątrz domu należy rozmieścić pomieszczenia w taki sposób, aby zadbać o dobrą dystrybucję ciepła. Pomieszczenia takie jak kuchnia nie wymagają dużo ciepła, a z kolei dobrze mieć dobrze nasłoneczniony salon.